Na ulicach spotykamy coraz częściej osoby niewidome lub niedosłyszące, którym towarzyszą psy. Udało się zmusić ustawodawców do zmian przepisów, umożliwiając wchodzenie z psem przewodnikiem do sklepów, restauracji czy urzędów. Okazuje się jednak, że specjalnie wyszkolone psy mogą również być pomocne osobom przewlekle chorym. Takie psy uczą się reagować na atak choroby – przycisnąć odpowiedni guzik, włączyć alarm, sprowadzić do chorego pomoc. Stwierdzono, że psy wyczuwają nadchodzący atak choroby swojego opiekuna, mogą również wyczuć napad padaczkowy.
Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie prowadzi badania ankietowe wśród osób niepełnosprawnych i osób chorych na padaczkę czy na cukrzycę na temat psów asystujących.
Celem badania ankietowego jest propagowanie idei użytkowania psów asystujących, które mogą być pomocne przy pokonywaniu barier społecznych, podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa, zwiększaniu możliwości integracji chorych i niepełnosprawnych w społeczeństwie. Proponowana ankieta wśród potencjalnych użytkowników psów asystujących ma na celu ocenę świadomości i wiedzy na temat możliwości ich wykorzystania, sposobu pozyskania zwierzęcia, motywacji do posiadania lub też przyczyn niechęci do posiadania psa asystującego.
Efektem końcowym prowadzonych badań będzie kompendium wiedzy na temat psów asystujących, pozytywnych konsekwencji oraz trudności wynikających z posiadania zwierzęcia, możliwości ich pozyskania i użytkowania.
Zapraszamy osoby chore na padaczkę do wypełnienia ankiety i podzielenia się z badaczami opinią na temat przydatności psów asystujących chorym na padaczkę.
Link do ankiety: kliknij aby wypełnić online
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować , aby móc dodać komentarz.