Padaczka menstruacyjna
Cykl menstruacyjny kobiety trwa przeważnie od 25 do 31 dni. W tym czasie poziom hormonów podnosi się i opada. Krwawienie miesiączkowe jest pierwszym dniem cyklu. Wtedy to poziom estrogenów i progesteronu jest niski, kobiety czują się lżejsze i nastrój, mimo niedogodności związanych z miesiączką jest lepszy.
Od szóstego dnia cyklu wzrasta poziom estrogenów, cera jaśnieje i wzrasta poziom energii. 14 dnia cyklu poziom estrogenów osiąga swój najwyższy poziom, następuje owulacja i duża szansa na zajście w ciążę.
Jeśli jajeczko nie zostało zapłodnione, około 21 dnia cyklu poziom estrogenów i progesteronów zaczyna gwałtownie spadać. U kobiet cierpiących na zespół napięcia przedmiesiączkowego maleje koncentracja, puchną nogi, rośnie poziom rozdrażnienia.
Zauważa związek pomiędzy częstością napadów padaczkowych a cyklem menstruacyjnym. O padaczce katamenialnej (menstruacyjnej) mówi się wtedy, gdy notujemy przynajmniej dwa razy więcej napadów padaczkowych w określonym momencie cyklu miesiączkowego. Nasilenie częstości napadów obserwuje się w trzech fazach cyklu – w fazie premenstruacyjnej (od 3 dnia poprzedzającego menstruację do 3 dnia cyklu), fazie przedowulacyjnej (l0-13 dzień cyklu), fazie drugiej połowy cyklu związanej z nieprawidłową fazą lutealną (brakiem jajeczkowania). Potwierdza się nasilenie napadów częściowych i wtórnie uogólnionych.
Największe zwiększenie liczby napadów padaczkowych obserwuje się w fazie okołomenstrucyjnej.
Z badań naukowców wynika, że podwyższony poziom progesteronu hamuje wyładowania neuronalne i podnosi próg drgawkowy, czyli zmniejsza ilość napadów padaczkowych. Z kolei poziom estrogenów wpływa na obniżenie progu drgawkowego. Im wyższe stężenie estrogenu, tym częstsze napady padaczkowe. Stąd liczba napadów może wzrosnąć w okresie okołoowulacyjnym – w środku cyklu.
Napady padaczkowe i leki przeciwpadaczkowe mogą z drugiej strony wpływać na zmiany w cyklu miesiączkowym, skracać go lub wydłużać. U pewnej grupy kobiet chorujących na padaczkę miesiączka występuje znacznie rzadziej, nieraz w odstępie wielu tygodni.
Jednocześnie badania wykazały, że kobiety z padaczką menstruacyjną w znaczącym stopniu nie mają napadów padaczkowych w okresie ciąży. Ma na to zapewne wpływ podniesiony poziom progesteronu w czasie ciąży. Badania cytowane przez Medscape wykazują, że w przypadku kobiet z padaczką menstruacyjną prawie 80% nie miało w ogóle napadów w czasie ciąży, w przypadku kobiet z innym rodzajem padaczki tylko 22,3%.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować , aby móc dodać komentarz.