Jeśli nie ma napadów, kiedy i jak można zakończyć przyjmowanie leków przeciwpadaczkowych?
Współczesne leczenie padaczki umożliwia życie bez napadów około 80% chorych. Zapominamy często o tym pozytywnym wyniku, koncentrując się na osobach z padaczką lekooporną, które mimo leczenia nadal doświadczają napadów. Tymczasem większość osób chorych na padaczkę jest „niewidoczna” w społeczeństwie, ponieważ nie ma objawów choroby i wiedzie normalne życie, w większości przypadków bez dużych ograniczeń. Jest naturalne, że wielu z nich w przypadku długiego okresu (min. 2 lata) bez napadów, rozważa odstawienie leków przeciwpadaczkowych. Leki te wpływają przecież w pewnym stopniu na funkcje poznawcze i psychiczne i wielu pacjentów chciałoby zaprzestać ich przyjmowania. Jest to decyzja trudna zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza. Czy ryzykować nawrót napadów jeśli dzięki lekom od kilku lat nie występują?
Leki przeciwpadaczkowe nie leczą przecież padaczki, a działają jedynie na objawy- zmniejszają nasilenie i obszar patologicznych wyładowań elektrycznych w mózgu. Jeśli przez kilka lat nie ma napadów to nie wiadomo, czy przyczyna choroby samoistnie minęła (i wówczas nie będzie nawrotu napadów po odstawieniu leków), czy leki tylko zredukowały wyładowania elektryczne do minimum (i napady bez leków mogą wrócić).
Na podstawie dotychczasowych obserwacji wiadomo, że około u 70% chorych po odstawieniu leczenia nie ma nawrotu napadów. Ci szczęśliwcy to najczęściej osoby z prawidłowym zapisem EEG i nieznaną przyczyną padaczki (tzw. padaczka idiopatyczna). Największe ryzyko powrotu napadów występuje w pierwszym roku po zaprzestaniu leczenia. Wystąpienie napadów po odstawieniu leków nie oznacza, że kolejna próba podjęta za jakiś czas będzie nieudana. Niestety nie istnieją żadne kryteria i schematy odstawiania leków przeciwpadaczkowych – zawsze jest to decyzja indywidualna między lekarzem i pacjentem. Należy brać w niej pod uwagę z jednej strony sytuację życiową pacjenta, jego potrzeby psychologiczne i społeczne, a z drugiej strony historię przebiegu padaczki i reakcji na leczenie.
Na podst.
When and how to stop antiepileptic drugs. E. Beghi, D.Schmidt.Epileptology.Vol.1, Issue1.March 2013
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować , aby móc dodać komentarz.