Padaczka po udarze mózgu
Udar mózgu to zaburzenie krążenia mózgowego, które powoduje przejściowe lub trwałe ubytki neurologiczne. Krwotoczny udar mózgu to wylew krwi z pękniętego naczynia ( po pęknięciu tętniaka, w wyniku przełomu nadciśnieniowego). Udar niedokrwienny to zatkanie naczynia skrzepliną, płytką miażdżycową lub pęcherzykiem gazu.
W wyniku udaru następuje niedokrwienie zaopatrywanego przez uszkodzone naczynie obszaru mózgu. Pojawiają się ubytki neurologiczne – zaburzenia mowy, siły mięśniowej, czucia.
Mimo iż ryzyko udaru rośnie wraz z wiekiem, w ostatnich latach odnotowuje się występowanie udaru mózgu u coraz młodszych osób, co niewątpliwie związane jest z epidemią nadciśnienia, nadwagą, paleniem tytoniu i stresem. Udary mózgu zdarzają się także u dzieci.
Jeśli niedokrwienie mózgu jest nieznaczne, a leczenie wdrożone szybko – objawy niedokrwienia mózgu mogą się wycofać, a ubytki neurologiczne wyrehabilitować.
U dorosłych w kilku procentach przypadków następstwem udaru jest blizna, która może stać się ogniskiem padaczkowym. Napady drgawek po udarze mogą wystąpić we wczesnej fazie, a mogą ujawnić się dopiero po kilku dniach. W badaniu opublikowanym w 2012 roku przeanalizowano 714 pacjentów w wieku 27-97 lat, którzy trafili do włoskich klinik z pierwszym w życiu udarem. U 6,3% z nich wystąpiły napady drgawek; byli to przeważnie pacjenci z krwotocznym udarem w obszarach kory mózgowej, a napady występowały w ciągu pierwszych 24 godzin od udaru.
Choć udar rzadko występuje u dzieci, poudarowa padaczka jest jego częstym powikłaniem. W publikacji z kwietnia tego roku przeanalizowano historie chorób 371 dzieci, które przeżyły udar mózgu i zostały wypisane do domu w latach 1993-2007. Napady padaczkowe wystąpiły u 36% dzieci w ciągu pierwszych 24 godzin po udarze, a u blisko 24% w ciągu kolejnych 4,5 roku. Skumulowane ryzyko zachorowania na padaczkę u dziecka wyniosło 34% w okresie w 10 lat od udaru.
Napady padaczkowe w bezpośrednim okresie po udarze wiążą się z wyższą śmiertelnością chorych. Nie maja jednak tendencji nawrotowych. Natomiast tzw. późne napady (występujące od 1/2 roku do 2 lat po udarze) zwykle mają charakter trwały i wymagają leczenia lekami przeciwpadaczkowymi.
Należy także pamiętać, że każdy przedłużający się ponad 3-5 min. stan braku przytomności u pacjenta po napadzie padaczkowym może być objawem kolejnego udaru mózgu. Należy wówczas pilnie wezwać pogotowie.
Na podst.
65th Annual Meeting of the American Academy of Neurology in San Diego, California.Poster: „Seizures and Epilepsy After Stroke: Resources and Costs Assessment,”
International Stroke Conference (ISC) 2012: Abstract 41. Presented February 1, 2012.
Zdjęcie: Basic Ambulance in city Bydgoszcz Author=Pawel998 Date=2009-26-03
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować , aby móc dodać komentarz.